Wesele w Gryżynie, 1948 (1949?) rok

 

Zdjęcie z szuflady Pani Aliny Majko z domu Tatarynowicz

wesele 1948

 

Jest rok 1948 albo 1949. Ślub biorą Regina Baran i Leon Wychowałek. Obok Panny Młodej stoi nastoletnia Alina, koło niej jej bratowa, Regina Raczkowska. Ciemnowłosa dziewczyna stojąca obok Pana Młodego to Helena Kudera.

Regina mieszkała wtedy z rodzicami w domu z czerwonej cegły, który przylegał do willi Rupnowa. Leon w Gryżynie nie mieszkał, przyjeżdżał tutaj do wujostwa i tak właśnie poznał swoją przyszłą żonę. Ciotka Leona, Pani Wychowałek, stoi pierwsza z lewej w drugim rzędzie; jej mąż siedzi między muzykami i nalewa klarneciście wódkę do kieliszka.

Powyżej pani  Wychowałek, obok  małego chłopca, stoi brat  Aliny Bronek Tatarynowicz, który parę lat później utopi się w gryżyńskim jeziorze …

Muzycy są spoza Gryżyny, ale skąd – pani Alina nie pamięta.

Weselnicy stoją przed willą Rupnowa, przy wejściu, które znajdowało się od strony dzisiejszego sklepu. Drugie jak wiemy było od strony fontanny. Oba wejścia połączone były wewnątrz długim korytarzem, przedzielonym w połowie wysokimi, przeszklonymi drzwiami. Wchodząc do willi od strony ogrodu po prawej stronie była duża sala, w której odbywało się wesele; za przeszklonymi drzwiami po obu stronach korytarza były pokoje. Willa jak widać na zdjęciu była już wtedy w kiepskim stanie. Podłoga w dużej sali, z szerokich dębowych desek, zachowana była jednak dobrze.

Wesele było huczne i trwało do rana!

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Różne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

17 odpowiedzi na „Wesele w Gryżynie, 1948 (1949?) rok

 1. Asia M. pisze:

  Ależ zdjęcie!:)
  Wspaniale,że przetrwało.
  Zastanawiam się czy na nim jest również młoda Pani Perzyńska i Pilecka czy sobie coś wkręcam?:)
  Stoją po stronie Pana Młodego w przed ostatnim i ostatnim rzędzie.
  Ktoś potwierdzi moje przypuszczenia?

  • M&K pisze:

   Chyba masz rację, podobieństwo uderzające.

  • B.O. pisze:

   Zgadzam się to z pewnością one.Pani Wiktoria Perzyńska była z domu Wychowałek więc zrozumiałe, że powinna być na weselu u brata. Natomiast nad Panią Reginą Tatarynowicz (z domu Raczkowską) stoi Mieczysław Czerniak.

 2. Asia M pisze:

  Zaczyna nam sie rozjasniac:).czyli obok Pan stoja ich przyszli lub juz wtedy mezowie.Pan Perzynski i Pilecki.Nie wie Pani czy juz byli po slubie czy tez nie?

 3. Asia M pisze:

  Jaka byla roznica wieku miedzy Mieczyslawem a Feliksem?z obliczen mi wychodzi ze w tym czasie mial ok 10 lat.Czy nie ma na zdjeciu Pani mamy i taty?

 4. B.O. pisze:

  Ja to wyliczyłaś?Różnica wieku między braćmi to około 10 lat.Mieczysław urodził się chyba w 1932r.. Na weselu miał więc około 17 lat. Na zdjeciu są również Panie z rodziny Soplów.Nad Panem Młodym Emilia Sopel (po mężu Jeż) lub Tola Sopel(po mężu Baran).Nad nimi w ostatnim rzędzie stoi ich matka.Za Panią Aliną Majko(z domu Tatarynowicz) stoi chyba Pan Henryk Paliwoda. Pani w dolnym rogu jest z rodziny Wychowałek(może matka Pana Młodego.

 5. Asia M pisze:

  No policzylam bo wiem w jakim wieku jest Feliks:).Nie zalapal sie wesele bo byl za maly ale pewnie gdzies tam biegal i moze nawet pamieta.Musze go o to zapytac:)A nazwisko Sopel jeszcze sie tu nie przewijalo.Mieszkali w Gryzynie?

  • B.O. pisze:

   Feliks jest ze stycznia ’44, czyli teraz ma 69 lat. Państwo Soplowie mieszkali tam gdzie teraz Pani Halina z domu Wójtowicz. Soplowie byli spowinowaceni z Baranami, Jeżami, a najstarszy Sopel to brat Heleny Watrak.

 6. Asia M. pisze:

  Czyli po Soplach mieszkali Państwo Raczkowscy.Boże,jak te domy zmieniały właścicieli!
  Pamiętam,że we wczesnych latach 70 tych kiedy pierwszy raz w życiu chyba, jechaliśmy do Gryżyny nad jezioro nie mając jeszcze pojęcia, że zwiążemy się z tą miejscowością naszemu tacie Januszowi w jego fiacie 125p.strzelił pasek klinowy.Nie mogliśmy dalej jechać a auto stanęło właśnie pod domem Państwa Raczkowskich Poratowała nas śp.Pani Raczkowska użyczając swoją pończochę która świetnie zastąpiła pasek klinowy:).
  Musiało być niezłe zamieszanie bo mimo, że byłam mała dobrze to pamiętam:).
  To było nasze pierwsze spotkanie z mieszkańcami Gryżyny:).

  • B.O. pisze:

   Nie wiem kto dokładnie mieszkał tam po Soplach, ale przed Raczkowskimi mieszkali tam jeszcze Furtasowie.

 7. marta pisze:

  Pani Pileckiej nie ma na zdjeciu , w tym czasie nie bylo jej jeszcze w Gryżynie.
  Mężczyzna siedzący przy akordeoniście ( pierwszy z prawej ) to p.Kudera .Mieszkał tam gdzie dziś pp.Burlewiczowie. Za parę lat jego dwudziestoparoletni syn zginie podczas rozbierania ruin domu stojącego poniżej ich posesji . Przygniecie go spadający
  komin.

 8. Iza pisze:

  Witam. Mężczyzna przy akordeoniście to Władysław Kudera, mój dziadek. Na zdjęciu jest też babcia Stanisława, stoi w górnej części zdjęcia i trzyma mojego tatę Piotra. Piort Kudera to pierwszy mieszkaniec urodzony w Gryżynie, po wojnie w 1946.05.28. Tata rozpoznał także swoją siostrę Helenę (po mężu Jędrzejek). Dziewczynka z lokami stojąca koło cioci, Jadwigi Wychowałek, to prawdopodobnie Teresa (po mężu Szwinta), również starsza siostra taty.

 9. W.Irena pisze:

  A w ostatnim rzędzie po prawej stronie ,z nonszalancko postawioną nogą ,to mój kochany śp.teść,i najlepszy dziadek moich chłopców Wychowałek Michał 🙂

 10. Andrzej Wychowałek pisze:

  Tak to prawda .W górnym rzędzie przy oknie stoi mój dziadek Michał Wychowałek ps.PRZEPIÓRKA, żołnierz 9 Oszmiańskiej Brygady AK.Pan polewający wódkę to jego brat Jan Wychowałek, a pani z lewej strony to jego żona Jadwiga.Przed wojną mieszkali w kolonii Pasieki Zamościańskie w okolicach Oszmiany woj.wileńskie.

 11. Lech Piotrowski pisze:

  Jakoś przeoczyłem ten wpis. Moja drobna uwaga dotyczy wieku Felka Czarniaka – moim zdaniem urodził się w 1942 lub 1943 ponieważ chodził ze mną do jednej klasy a ja jestem z 1942. Przy okazji pobytu w Gryżynie zapytam jego.

 12. Anonim pisze:

  Mysle se co do wieku Feliksa to B.O pewnie sie nie myli:-)

  • Anonim pisze:

   Być może, nie upieram się przy tym – może Felek poszedł wcześniej niż w wieku 7 lat do szkoły. Przecie z to naprawdę nie jest ważne, Pozdrawiam

Możliwość komentowania jest wyłączona.